ضیافت روزه (1382)

ضیافت روزه

نگاهی به ویژگی‌ها و اعمال روزه‌داران در ماه مبارک رمضان


کارگردان: امید نجوان. نویسنده‌ی متن: نادر شهپرراد. فیلم‌بردار: علی‌رضا ماهینی. مجری: شهرام جدیری. تدوین‌گر: رضا چابکرو. مدیر تدارکات و عکاس: حسین سلمان‌زاده. تهیه‌کننده: مجید یزدانی. تولید: سیمای انگلیسی شبکه‌ی جهانی سحر. 31 قسمت 30 دقیقه‌ای. قطع: بتاکم. محصول: 1382.


ضیافت روزه (با عنوان انگلیسی: The Feast of Fast) در کنار پرده‌ی نقره‌ای (Silver Screen) و پیامبر صلح (The Prophet of Peace) یکی دیگر از برنامه‌های تلویزیونی است که سال‌ها پیش برای سیمای انگلیسیِ شبکه‌ی جهانی سحر ساختم؛ و چنان که از نام‌اش هم برمی‌آید، در آن به اَعمال روزه‌داران در ماه رمضان و ویژگی‌های این ماه خاص در بین مسلمان‌ها پرداخته شده.

متاسفانه از هیچ‌کدام از قسمت‌های ضیافت روزه نمونه ندارم ولی آن‌چه که از ساخت این برنامه برایم به یادگار مانده و خاطرات تولید آن را برایم زنده نگه می‌دارد، تعدای عکس‌ از پشت صحنه‌‌‌های آن است. عکس‌ها کار دوست عزیزم حسین سلمان‌زاده است که آن‌وقت‌ها تازه فعالیت هنری خود را آغاز کرده بود و در کنار کمک به تدارکات مجموعه، عکاسی را هم به صورت سرگرمی دنبال می‌کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این کار می‌توان به فیلم‌برداری در خیابان‌های تهران و برخی محیط‌های باز و عمومی (به عنوان مثال: پارک جمشیدیه) و هم‌چنین تعدادی از اماکن مذهبی (نظیر: حرم شاه عبدالعظیم، حرم حضرت معصومه (س) و حرم امام‌زادگان عینعلی و زینعلی) اشاره کرد که با توجه به حضور مشکل‌سازِ مردم عادی در کنار اجرای پلاتوها به زبان انگلیسی (که به دقت و تمرکز بیش‌تری نیاز داشت) در زمان خود حرکت جسورانه و بی‌سابقه‌ای محسوب می‌شد. خوش‌بختانه در این زمینه، مهارت و تسلط دوست عزیزم شهرام جدیری که روایت و اجرای برنامه‌ها را برعهده داشت بسیار کارساز بود؛ و کار در زمان پیش‌بینی شده‌ی خود، تقریباً بدون مشکل و دردسر به پایان رسید.