پرده‌ی نقره‌ای (1380 – 1378)

تهیه‌کننده: امیرحسن ندایی. نویسنده و مدیر تولید: امید نجوان. کارگردان‌ها: امیرحسن ندایی (39 قسمت) و امید نجوان (13 قسمت). مجری‌ها: ملودی رستگار و سپیده مهجو. مترجمان: سوگند نوری‌زاده و وحید تهامی. تصویربرداران: غلامرضا صفایی و علی‌رضا تقوی. طراح دکور: کتایون ندایی. تدوین‌گر: امیرحسن ندایی. سازنده‌ی موسیقی تیتراژ: شهرام همایون‌فر. طراح گرافیک: رضا چابکرو و کتایون ندایی. تولید سیمای انگلیسی شبکه‌ی جهانی سحر. مدت زمان هر قسمت: 15 دقیقه‌. قطع: بتاکم. محصول 1378 تا 1380.


پرده‌ی نقره‌ای یکی از برنامه‌های تولید شده در سیمای انگلیسی شبکه‌ی جهانی سحر بود که به دلیل استقبالی که از آن شد، در چهار سری بیست و شش قسمتی تولید شد. تولید این برنامه‌ی ترکیبی که هدف از ساخت آن معرفی سینمای ایران به انگلیسی‌زبان‌ها بود، در فاصله‌ی سال‌های 1378 تا 80 ادامه داشت. سه سری از این برنامه توسط دوست و همکار عزیزم زنده‌یاد امیرحسن ندایی ساخته شد و کارگردانی آخرین سری آن را (جدا از نویسندگی و مدیریت تولید برنامه) من خودم برعهده داشتم.

در پرده‌ی نقره‌ای با تعداد قابل توجهی از کارگردان‌های شاخص و مطرح سینمای ایران (افرادی هم‌چون: مسعود کیمیایی، بهمن فرمان‌آرا،‌ کیانوش عیاری، سیروس الوند، داریوش فرهنگ و زنده‌یادان رسول ملاقلی‌پور و محمدرضا اعلامی) و هم‌چنین برخی منتقدان شناخته شده و مطرح مطبوعات (نظیر: زنده‌یادان علی‌رضا وزل‌شمیرانی و حسن ملکی) گفت‌وگوهایی انجام شد که در حال حاضر و در مقایسه با وضعیت امروز تلویزیون می‌توان گفت بی‌سابقه بوده است.

متاسفانه از برنامه‌هایی که خودم کارگردانی کردم هیچ نسخه‌ای در اختیار ندارم و از آن‌جا که آرشیو تلویزیون در این زمینه هیچ کمکی نکرد نتوانستم حتی یک قسمت از بخش‌های مربوط به خودم را در اختیار داشته باشم. در نهایت، بخشی از پرده‌ی نقره‌ای که این‌جا می‌بینید برنامه‌ای‌ست که همان سال‌ها از تلویزیون ضبط شده؛ و کیفیت تصویریِ کم‌وبیش نامطلوب آن به همین خاطر است. بخشی که این‌جا می‌بینید مربوط به فیلم حماسه‌ی 2519  و گفت‌وگو با کارگردان آن یعنی کامران ملکی است.